Corona Virüsünün Sebebi ‘Yarasalar’

Çin’de ortaya çıkan corona virüsünün tüm ülkeye yayılması hatta bazı ülke vatandaşlarına da bulaşma ihtimali korku oluşturuyor.

Corona Virüsünün Sebebi ‘Yarasalar’

Çinli bilim insanları virüsünün ana kaynağı olarak yarasa çorbasını işaret ediyor. Çin’de ortaya çıkan ve 17 kişinin ölümüne sebep olan ve 500’den fazla kişinin de hastalanmasına sebep olan corona virüsü, tüm dünyayı korkutuyor.

Wuhan şehrinde ilk olarak balıkçıların bulunduğu bölgede ortaya çıkan virüsün ‘yarasa çorbası’ndan çıkma ihtimali üzerinde duruluyor.

Çin’de insanlar hemen her hayvanın çorbasını yaparak yiyebiliyor. Böcekler, kediler köpekler gibi birçok hayvanın yenmesi ülkede bir gelenek haline gelmiş durumda.

Ancak hayvanlardaki birçok hastalık da yenilen hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Corona virüsü de hayvandan insana bulaşan e ölümcül olarak kanıtlanan bir hastalık.

Bilim insanları bu virüsün hayvandan insana bulaştığı gibi insandan insana da bulaştığını düşünüyor.

Dünyadaki birçok ülkede bu urum karşısında teyakkuza geçti. Çin’den gelen ziyaret yada turistik faaliyetler için gelen insanlar da sağlık taramasından geçiriliyor.

Türkiye’de ise virüsün herhangi bir insana bulaşmadığı ve olası durumlar karşısında ise bakanlığın tedbir aldığı ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER