İdlip’ten 400 Bin Kişi Geldi

İdlip’te yaşanan karışıklıktan kaçan yaklaşık 400 bin kişi Türkiye’ye geldi.

İdlip’ten 400 Bin Kişi Geldi

Rusya ve Türkiye’nin ‘Çatışmasızlık bölgesi’ ilan ettiği şehirde Esed güçlerinin havadan ve karadan saldırıları nedeniyle, bölgede yaşayan halk Türkiye sınırına gelmeye devam ediyor.

TRT Haber’in haberine göre, Kasım ayından bu yana Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 400 bini buldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise gelenlerin çoğunun silah tutanlar olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bölgede rejim güçlerinin yaptığı saldırılarda çocukların ve annelerin hayatlarını kaybettiğini ifade etti.

Suriye’nin İdlib kentinde uzun zamandır yaşanan olaylar neticesinde, yerel halk göç etmeye başladı. Bölgede yaşayan yaklaşık bir milyondan fazla insan bulunuyor. Buradan Türkiye’ye akın akın göç edilirken Erdoğan bölge ülkelerini ve AB’yi uyararak yeni bir göç dalgasını kaldıramayacaklarını dile getirdi.

GÖÇ DALGASI DEVAM EDECEK

Uzmanlara göre ise bölgeden Türkiye’ye tahmini bir milyon insanın göç etmesi bekleniyor. Çatışmaların dozunu arttırdığı İdlib’te yaşayanların yanlarına aldıkları az sayıda eşya ile bölgeden ayrıldıkları belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme birimi de yaptığı açıklama da Türkiye’ye doğru büyük bir göçün başladığını ve 400 bin insanın bölgeden ayrıldığını duyurdu.

Türkiye’de hali hazır da 5 milyona yakın Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Yerel halkın istemediği bu kesime yenilerinin eklenmesi, kötü giden ekonomiyi daha da zorlayacağından endişe ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER