NATO’nun düzenlediği Savaş Tatbikatında Türkiye Göz kamaştırdı

Türkiye’nin de aralarından bulunduğu 9 NATO ülkesi Dynamic Manta-2020 tatbikatına katıldı.

NATO’nun düzenlediği Savaş Tatbikatında Türkiye Göz kamaştırdı

Türkiye NATO’nun düzenlediği savaş tatbikatı olan Dynamic Manta 2020 tatbikatlarına katıldı. Hem deniz altı hem hava üstü hemde su üstü askeri birliklerin katıldığı tatbikatta Türkiye güçlü başladı. Yapılan tatbikattın amacı katılan askeri birliklerin iş birliğini geliştirmek ve olası bir savaşa hazırlık kapsamında eğitim almak. İtalya da düzenlenen ve İtalya Deniz Kuvvetlerinin ev sahipliği yaptığı Sicilya adasında başlanılan tatbikata Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan Fransa, Almanya, İspanya İngiltere ve Kanada Katıldı.

Yapılan tatbikatın sadece bir bölümü basına açık bir şekilde gerçekleştirilirken denizaltılar ve Firkateynler ilk günün sabahında helikopterler eşliğinde ortak egzersiz yaptılar.

NATO’nun bu tatbikatı ülkeler arasında uzlaşma durumunda olduklarını ve birlikte savaşa katılabilmeleri için özel olarak düzenleniyor.

Tatbikatın İlk günün de İtalya Deniz Kuvvetlerine ait bir gemide NATO’nun bazı deniz kuvvetleri komutanlarının konuşma yaptığı bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu Komutanı olan Tuğamiral Paolo Fantoni, Yapılan tatbikatın olumlu sonuçlanması durumunda eş zamanlı bir savaşa hazırlık seviyemizin yüksek olduğunu görüyoruz ifadelerini kullandı.

Türkiye’den tatbikata TCG Salihreis ile birlikte 7 Türk gemisi katıldı. Bununla birlikte Dynamic Manta 2020 tatbikatına katılan ülkeler arasında en fazla desteği sağlayan Türk Deniz Kuvvetleri oldu ve bununla birlikte tatbikatta varlığını ciddi bir şekilde gösterdi.

Türk Deniz Kuvvetleri tatbikata Barbaros sınıfı firkateynlerinden TCG Salihreis, Preveze sınıfı denizaltılarından TCG 18 Mart, ve bir de Deniz Karakol Uçağı (P-235) ile yer alacak. Bu unsurlara ek olarak Gabya sınıfı TCG Gaziantep firkateyni de tatbikata kısmi destek verecek. Tatbikat,

Bunun yanı sıra 9 NATO ülkesinin katıldığı Dynamic Manta 2020 savaş tatbikatları 6 Mart gününe kadar devam edecek. Şimdiden tatbikata katılan ülkelerin büyük bir güç gösterisi gösterme amaçları olduğu gözler önüne seriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER