Virüsten korunmak için etil alkol içen 27 kişi öldü

Çin’ in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve yüz binlerce kişiye bulaşan yeni tip koronovirüs’ün den kurtulmak için birçok yol deneniyor. Bunlardan en ilginci de İran’da koronovirs’üne iyi geliyor ideasıyla 27 kişi etil alkol içti.

Virüsten korunmak için etil alkol içen 27 kişi öldü

Tüm dünya da etkisini gösteren koronavirüs’ün den korunmak için insanlar birçok yol deneyerek hayata tutunmaya çalışıyorlar. Bununla birlikte koronavirüs’ünün en çok etkisini gösterdiği üç ülkeden biri olan İran’da ise bir iddia ortaya atıldı. Ortaya atılan iddiaya göre etil alkol içenlerin koronovirs’üne yakalanmayacağı iddia edildi bunun duyan 27 kişi etil alkol içti ama kısa süre sonra alkolden zehirlenerek 27 kişi yaşamını kaybetti. Son alınan bilgilere göre 218 kişinin de etil alkolden zehirlemesinden dolayı hastanede tedavi altına alındığı bildirildi. Etil alkol içenlerin çoğunun hastaneye başvurma sebeplerinden birisi zehirlenme belirtileri diğerinin de görme kaybı şikayeti olduğu söylendi.

Bunun ardından ülke genelinde ortaya atılan bunun gibi asılsız sağlık iddialarına halkın inanmamasına yönelik duyurular ve açıklamalar yapıldı.

Son yapılan açıklamalara göre koronavirüs yüzünden 4 bin insan hayatını kaybetti. Bunun ardından tüm dünya da ki sağlık uzmanları bu virüs için aşı geliştirmeye çalışıyor. İşte tüm dünyanın beklediği haber İran’dan geldi. İran koronavirüs aşısını bulduklarını iddia ettiler. İran Sağlık Bakanı’nın sözcüsü olan Kiyanuş Cihanpur virüsün aşısını ürettiklerini duyurdu. Ürettikler ilacın Virüslü hastalar üstünden denendiğinde olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti. Kiyanuş Cihanpur, Böyle devam ederse ilacı piyasaya süreceğiz dedi.

Koronavirüs’üne karşı İran’ın ürettiği aşıya Actemra adını verdikleri öğrenildi. Öte yandan üretilen aşının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalar üzerinde 24 saatte etkisini gösterdiğini açıkladılar. Kiyanuş Cihanpur, bunun yanı sıra hala kesin bir şey söylemek için erken çünkü virüs sürekli mutasyona uğruyor dedi.

Tamamı yerli şekilde üretilen İran’ın bu aşıyı her şey olumlu giderse 20-30 gün içerisinde piyasaya süreceklerini söylediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER