Bu dönem üniversitelerde yüz yüze eğitim yok

Binlerce üniversite öğrencisi, üniversitelerin ne zaman açılacağı, finallerin ne zaman yapılacağını merakla bekliyordu. Beklenen açıklamayı Yüksek Öğretim Kurumu yaptı. Yapılan açıklamayla bu dönem yüz yüze eğitim olmayacağı kesinleşti.

Bu dönem üniversitelerde yüz yüze eğitim yok

Koronavirüs salgınının ülkemizi etkisi altına almasıyla beraber alınan tedbirler çerçevesinde üniversiteler kapatılmış, online eğitim sistemine geçilmişti. Üniversite öğrencileri bu kapsamda dersleri online ortamda gerçekleştirmiş, vizelerini ya ödev proje olarak teslim etmiş ya da online olarak yapmıştı. Bundan sonra ki süreçte alınan normalleşme kararları içerisinde üniversitelerin akıbetinin ne olacağı merak ediliyordu. Bir çok üniversite öğrencilerine finallerin okul ortamında yazın yapılacağını duyurmuştu. Kamuoyunda ise 15 Haziran’da üniversitelerin açılacağı söylentileri dolaşıyordu. Öğrenciler de biz korona olmak istemiyoruz diyerek, söylentilere tepki göstermişti. Bu duruma son noktayı YÖK yaptığı açıklama ile noktayı koydu.

Yüksek Öğretim Kurumu üniversitelere gönderdiği ‘’COVID-19 Tedbirler’’ konulu yazı ile üniversiteler dönem sonu sınavlarının yüz yüze gerçekleşmeyeceğini, üniversite yetkili kurullarınca verilecek karar ile dijital imkanlar, ödev ve proje gibi alternatif yöntemlerle sınavların gerçekleşeceğini açıkladı.

YÖK gönderdiği yazı da bu karara şehirler arası öğrenci kitlesel öğrenci hareketliliğinin, öğrencilerin bir araya gelmesinin, yurtların yeniden faaliyete geçmesinin, sosyal mesafe kurallarına uyulamaması gibi durumların pandemi sürecinde kontrol etmesi zor bir risk ortamı oluşturacağını ön görerek, 2019-2020 eğitim öğretim yılının bu risklere meydan vermeden tamamlanması gerektiğine yer verdi. Bu kapsamda bu dönem üniversiteler açılmayacak. Öğrenciler tüm eğitim sınav işlemlerini online olarak gerçekleştirecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER