Kahramanmaraş’ın Meşhur Yemekleri

Kahramanmaraş’ın kültürüne ait kendine özgü yemekleri ve tatlıları hala günümüzde de her evde tüketiliyor. Bu lezzetler Hürriyet gazetesinin manşetinde de yer aldı.

Kahramanmaraş’ın Meşhur Yemekleri

İşte Kahramanmaraş’ın kendine özgü kültürel yemekleri;

1= Yoğurtlu Maraş Kebabı:

Türkiye ‘de neredeyse her şehrin kendine özgü bir kebap türü bulunuyor. Ama yoğurtlu maraş kebabını diğerlerinden ayıran özellik yoğurtlu olması. Her evde yapılacak kadar pratik ve lezzetli olan maraş kebabı görenlerin her zaman iştahını kabartan yemekler arasında yer alıyor. Ayrıca yoğurtlu maraş kebabını yiyen herkes çok lezzetli olduğunu sıkça dile getiriyorlar

2= Cevizli Kırma Tatlısı:

Kahramanmaraş’ta kültürel ve yöreye ait tatlı denildiği zaman akla ilk gelen kuşkusuz kırma tatlısıdır. Cevizli kırma tatlısı irmikle ve üzüm şerbetinin birleşmesiyle yapılan yiyen herkesi kendine hayran bırakan mükemmel bir tatlıdır. Üzüm şerbetini kaynattıktan içine irmik eklenmesiyle yoğunlaştırılır. Yavaş yavaş koyu bir kıvama geldikten sonra kırma tatlısını yöre halkı yağda kavururlar. Ardından da Kahramanmaraş’ın meşhur ekmeği olan ve her evde bulunan yıfka ekmeğine dürüm edip tüketirler.

3= Ravanda Şerbeti:

Osmanlı zamanından hatta daha eski Selçuklular zamanına kadar dayanan şerbetler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Kahramanmaraş’a aittir. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanların ferahlamak için sürekli tükettiği ravanda şerbeti sindirim sistemini rahatlattığı da biliniyor. Üzüm salkımlarından düşen tanelerden yapılan ravanda şerbetinin hazırlanması kısa sürüyor ama içilecek kıvama gelmesi için bir iki gün beklemesi gerekiyor olgunlaşması için. Ardından içilebilecek duruma geliyor.

4= Sulu Yağlı Köfte:

sulu yağlı köfte Kahramanmaraş yöresine ait enfes bir lezzettir. Sömelek köfte olaraktan da bilinen bu lezzet adını ortasında ki çukur kısma yağ dolmasından alıyor. Bu yemeği yapmak için köftelik yağsız kıyma, köftelik bulgur, soğan, nohut, yeşil biber, domates, salça ve birkaç baharat gerekiyor.

5= Maraş Tarhana Çorbası:

Günümüz de her evde sıkça tüketilen bir çorba olan tarhana çorbasının atası Kahramanmaraş olarak bilinmektedir. Kahramanmaraş’ta tarhana çorbası diğer şehirlerde ki gibi toz şekilde değil de yazın ince tabakalar şeklinde kurutularak hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER