1 Milyon Belgeyi İnceledim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seyit Sertçelik, Ermeni meselesinde 1 milyon belgeyi incelediğini söyledi.

1 Milyon Belgeyi İnceledim

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında ‘Ermeni Meselesi ve Tarihi Arka Planı’ konulu konferans düzenlendi.

Burada konuşan, Sertçelik, Osmanlı’nın aldığı tehcir kararının soykırım olarak değerlendirilmesinin mantık dışı olduğunu ifade etti.

Ermeni meselesi konusunda çok uzun bir araştırma yaptığını dile getiren, Seyit Sertçelik Rusya arşivlerinden sayıları 1 milyonu bulan belgeyi incelediğini dile getirdi.

BAĞIMSIZ BİR DEVLET KURMAK İSTEDİLER

Ermeniler’in Anadolu’da bağımsız bir Ermeni Devleti kurma hayali ile başlayan sürecin İran’a kadar uzandığını anlatan Seyit Sertçelik, ipek yolu aracılığı ile ticaretle uğraşan zengin olan bir Ermeni sınıfının ortaya çıkması ile başladığını kaydetti.

Türkiye’de o dönemde görev alan Rus istihbarat servislerinin ve diplomatlarının ilginç bir ifadesi olduğuna değinen Sertçelik, yaşanan olaylar esnasında Ermeniler’in her olay sonrasında kayıplarının sonuna bir sıfır eklediğini belirtti.

Seyit Sertçelik “Yani birse 10 on ise 100 yüz ise 1000 yazıyorlar. “dedi.

(Kaynak=sabah)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER