Çok konuşulan filyasyon nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığın açıklama ile beraber filyasyon kelimesi herkesin dikkatini çekti. Koca’nın 4 bin 600 filyasyon ekibinin olduğu söylemesi ile beraber filyasyon en çok araştırılan kelimelerden biri oldu.

Çok konuşulan filyasyon nedir?

Koronavirüs salgını ile beraber gündeme gelen filyasyon aslında bir kaynak arama çalışmasıdır. Bir bulaşıcı hastalığın hangi sebepten dolayı ortaya çıktığının tespit edilmesi işine verilen isimdir. Daha önceleri de diğer salgın hastalıkların tedaviye ulaşmasında da bu çalışmalar oldukça önemli rol oynamıştır. Filyasyon risk gruplarının ortaya çıkmasını sağladığı içinde koronavirüs salgınında kilit noktalardan biri olmaktadır.

Ülkemizde de filyasyon işlemi Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığına göre hasta olan kişinin tespit edilmesiyle kişinin aile ve iş bilgilerinin sisteme otomatik olarak girilip ardından da oluşturulan 3 kişilik ekiplerin saha da yaptıkları taramalar ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu çalışmaların bir kısma aile hekimleri tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Yapılan filyasyon çalışmalarının vakaların artışını engellemede çok önemli olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER