Dünya Sağlık Örgütü Türk Yetkilisi Aşının Öncelikli Olarak Kimlerde Kullanılacağını Açıkladı

Koronavirüs aşısı net olarak bulunduğunda ilk kimlere aşı vurulacağını Dünya sağlık Örgütü Türk Yetkilisi Dr. Emiroğlu açıkladı. Emiroğlu’nun yaptığı açıklamaya göre aşı ilk olarak ulaşım ve yaşam sıkıntısı olan ülkelere ulaştırılacak dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Türk Yetkilisi Aşının Öncelikli Olarak Kimlerde Kullanılacağını Açıkladı

Dünya da iki buçuk milyondan fazla vaka bulunan ve her gün ciddi bir hızla büyüyen koronavirüsnün aşısını bulmak için binlerce bilim insanı laboratuvarlarında gece gündüz demeden araştırmalar yapıyorlar. Koronavirüsünün aşısının bulunması durumunda aşının ilk olarak ulaştırma ve yaşam sıkıntısı çeken ülkelere ulaştırılacağını Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Acil Durumlar ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr. Nedret Emiroğlu ifade etti. Ulaşım ve yaşam sıkıntısı çeken ülkelere gönderilmekte amacın orada ki sağlık ve tedavi koşullarının yeterli olmamasından dolayı vaka sayısının bir hayli yüksek olduğunu ve yardıma muhtaç oldukları için onlara öncülük sağlanacağı belirtildi.

Doktor Nedret Emiroğlu ayrıca virüs aşısının elde etmek için öncelikle virüsün kontrol altına alınarak izole edilmesi gerekiyor. Bu durumu Türkiye en başarılı şekilde yaptı ve kontrol altına aldı. Kısa süre önce de virüs aşısıyla ilgili çalışmalara başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER