Dünyada, Afrika ‘Domuz Vebası’ Alarmı

Başta Çin olmak üzere birçok ülkede ortaya çıkan Afrika domuz vebası Sırbistan’daki yabani domuzlar da da görüldü.

Dünyada, Afrika ‘Domuz Vebası’ Alarmı

Geçtiğimiz ay Çin’in açıkladığı hastalık nedeniyle Hindistan’dan domuz alımı yasaklanmıştı. Bu haberin ardından Almanya’da Polonya sınırında Afrika domuz vebası hastalığının görüldüğünü belirterek, bir dizi tedbirler alınacağını duyurdu.

Son olarak Sırbistan’ın resmi haber ajansı Tanjug’un haberine göre, ülkenin doğu bölgelerinde bu hastalığının yaygın olarak görüldüğü kaydedildi.

Afrika domuz hastalığı insanlara zararsız olsa da Çin’den, Afrika’ya ve Asya ile Avrupa bölgelerine kadar yayılarak milyonlarca domuzun ölümüne sebep oldu.

Uzmanlar bu durumun dünya et pazarında da etkili olacağını ifade ederken bazı bilim adamları da domuz yenmesinin normal şartlar dada birçok hastalığı tetiklediğini belirtiyor.

Sırbistan Ulusal Veterinerlik Kriz Merkezi Başkanı olan Sasa Ostojiç, hastalığın özellikle ülkenin doğu sınırına yakın bölgelerde görüldüğü ifade edildi.

DOMUZLARIN VURULMASI EMRİ VERİLDİ

Hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek isteyen Sırbistan hükümeti bölgeye çok sayıda avcı göndererek, domuzların vurulması emrini verdi.

Sasa Ostojiç ise hastalığın hemen her bölgede görülme olasılığının artık daha fazla olduğunu ve yeni tedbirler üzerinde çalışıldığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER