Hayat eve sığar uygulaması

Sağlık Bakanlığı koronavirüs konusunda ki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Virüsü kontrol altına alabilmek ve kişilerin bilgilendirilmesini sağlamak gibi birçok özelliği bulunan ‘’Hayat Eve Sığar ‘’ uygulaması yayınladı.

Hayat eve sığar uygulaması

Sağlık Bakanlığı koronavirüs ile mücadele de bugüne kadar bir çok başarılı çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmalardan biri olan ve daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu telefon uygulaması ‘’ Hayat Eve Sığar’’ bugün yayınlandı. Bu uygulama ile vatandaşlar koronavirüs ile ilgili bir çok özelliğe sahip durumda. Öncelikle vatandaşlar bu uygulama ile koronavirüs ile ilgili bir çok bilgiye buradan ulaşabilecek. Günlük corona virüs tablosunu, harita üzerinden hastane, eczane, metro ve otobüs duraklarının bilgileri gibi bilgileri güncel bir şekilde görebilecek. Bunun dışında uygulama da çok dikkat bir kısımda uygulamada ki risk bölgesi bölümü oldu. Uygulamanın içinde bulunan risk bölgesi bölümü ile vatandaşlar oldukları konumun risk durumunu uygulama üzerinden görebilecek.

Vatandaşların koronavirüs ile ilgili risklerini en aza indirmek ve yayılmasını önlemek, kontrol altına almak için geliştirilen uygulama güncel verileri barındırıyor, online bir test gerçekleştiriyor. Bulunduğumuz alanın risk durumunu bize söylüyor. Böylece vatandaş risk durumunu görebiliyor. Uygulamanın en faydalı kısmı ise telefonların Bluetooth özelliğini kullanarak enfekte kişiler ile ile teması gözlemleyebiliyor ya da enfekte kişinin kimlerle temas ettiğini uygulama üzerinden bulabiliyor. Böylece salgını kontrol altına almada ve filyasyon çalışmalarında büyük bir adım atılmış oluyor.

Uygulamayı kullanmak da çok kolay hale getirilmiş. Telefonlarda App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilip telefondan gerekli konum iznini vererek kolayca telefonlara kurulabiliyor. Kurulumun ardından telefona mesaj ile gönderilen bir kod ile giriş yaparak uygulamanın özelliklerinden faydalanılabiliyor. Uygulama kullanımın artması ile salgının artmasının önlenmesinde büyük bir adım atılacağı belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER