İşte Normalleşme Planlaması

Koronavirüs salgınında iyiye doğru gidişin başlamasıyla birlikte hayatın nasıl normalleşeceği sorusu gündeme geliyor. Yapılan toplantılar, açıklamalar doğrultusunda normale dönüş takvimin nasıl olacağı da yavaş yavaş belli olmaya başlıyor.

İşte Normalleşme Planlaması

Önümüzde ki günleri ele aldığımız da her hafta sonu olduğu gibi önümüzde ki hafta sonları da sokağa çıkma yasağının devam etmesi muhtemel. Bu noktada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olan hafta 16’sı ile 19 u birleştirilip 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanması ardında da Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanıp sonrasında 27 Mayıs’ta normale dönüşün başlaması gündemde. Bu süreç içerisinde 11 Mayıs ta Alışveriş Merkezleri, 20 Mayısta ise küçük işletmelerin açılması bekleniyor.

Haziran Ayı’nın gelmesi ile de 5 Haziranda liglerin, yine Haziran’ın ilk haftasında okulların açılması bekleniyor. Ama yaz aylarında hayat başlasa da hala önlemler devam edecek. Eylül ayı ile beraber tamamen bir normalleşme bekleniyor.

Bu süreçte normalleşme 3 adımda gerçekleşecek. İlk aşama 27 Mayıs-31 Ağustos arasında ki tarihte restoran kafelerin sınırlı açılması, fiziki mesafe koşullarının uygulanmaya devam edilmesi olarak görülüyor. İkinci aşama olarak 1 Eylül- 31 Aralık arasında ki süreç olarak gösteriliyor. Burada kısıtlamaların kalkıp, hijyen kurallarının aynı şekilde uygulanması ön görülüyor.

Tarihlerin 1 Ocak 2021’i göstermesi ile 3. Aşama ya geçilip aşının uygulanmaya başlanması ön görülüyor. Ve tamamen vakanın bitmesi göz önüne alınarak tamamen normale dönmenin bu aşama da gerçekleşmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER