Koronavirüsünü İnsanlara Bulaştıran Hayvan Ülkemizde İlk Defa Görüntülendi

Yapılan araştırmalara göre virüs bulaştırma konusunda en tehlikeli hayvanlar arasında yer alan Rakun köpek ilk defa Türkiye’de görüntülendi.

Koronavirüsünü İnsanlara Bulaştıran Hayvan Ülkemizde İlk Defa Görüntülendi

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre bazı hayvanların vücudu ve metabolizma gereği insanlara koronavirüs bulaştırma oranının yüksel olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Bu açıklanan listede bulunan hayvanlardan bir tanesi de ilk defa ülkemizde görüntülendi. Türkiye’de ilk defa görüntülenen bu hayvana rakun köpeği deniliyor. Foto kapana yakalanan rakun köpeği kars’ta görüntülendi.

Foto kapana yakalanan rakun köpeği ekipler tarafından nisan ayında hayvan dergisinde yayınlanarak bilimsel olarak kayıtlara geçirildi.

Kars’ta yakalanan bu rakun köpeğinin görüntüleri 100 bin foto kapanın çektiği video ve fotoğraflar arasında seçilerek incelendi. Profesör Doktor Çağan Hakan Şekercioğlu konuyla ilgili yaptığı açıklama da bu rakun köpeğinin ülkemizde ilk kez görüntülendiğine değinen Şekercioğlu aslında bu hayvan ırkının uzak doğu ve Rusya’nın bazı bölgelerinde yaşadığını dile getirdi. Ayrıca bu hayvan ırkının Türkiye’de ki doğal düzenin etkileyişine zarar da bulunabileceğini söyleyen Şekercioğlu bölge de yaşayan vaşak ve porsuk gibi orta sınıf memeli hayvanlarla beslenme bakımından yarış içinde olan bir türdür dedi.

En son bu pazar günkü bir röportajda Almanların korona kampanyasından sorumlu virolog Christian Drosten, rakun köpeklerinin Covid-19'u insanlara geçiren ara memeli türü olabileceğini vurguladı. Ülkemize, bölgemize has bir tür olmaması ve istilacı bir tür olması açısından rakun köpeğiyle ilgili bir an önce gerekli araştırmanın yapılması, gerekiyorsa da kontrol altına alınması lazım" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengaver
Cengaver - 4 yıl Önce

Yalan yanlış haber. Virüs hayvandan bulaşmıyor, bu hayvanları çiğ çiğ eziyet ederek yiyen çinli mahlükların hayvanlarda bulunan virüslerin mutasyon geçirmesi ile insandan insana geçer özellik kazandıgındandır. Biz önce pis boğazlı çinlileri durdurmamız gerekiyor, virüs üretmeleri için laboratuvara gerek yok, canlı hayvan pazarı açık olduğu sürece, daha çok virüs oradan zaten türeyecektir. Tarih boyuncada salgın hastalıklar çinden yayılmıştır.

SIRADAKİ HABER