Maraş Parmak Peyniri Tescillendi

Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yöresel ürünleri tescillendirme çalışmaları kapsamında Maraş Parmak/ Sıkma Peyniri resmen Maraş yöresel ürünü olarak tescillendi.

Maraş Parmak Peyniri Tescillendi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tescillendirme çalışmalarına devam ediyor. Yöresel ürünler ve lezzetlerin tescillendirme çalışmaları kapsamında Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan müracaat ile Maraş Parmak- Sıkma Peyniri Kahramanmaraş yöresel ürünü olarak tescillendi. Böylece Kahramanmaraş’a ait tescilli ürün sayısı 14’e yükseltti.

Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliğine göre tam yağlı ve sert peynirler sınıfına giren Maraş Parmak / Sıkma Peyniri’nin Kahramanmaraş’ta üretildiğine dair en eski resmi kayıt 1969 yılına dayanmaktaydı. Belediye’nin konu ile ilgili açıklamasına göre : “Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 11 inci maddesi kapsamında yayımlanmış olan Maraş Parmak / Sıkma Peyniri pastörize edilmiş inek/keçi/koyun sütlerinden veya bunların karışımından üretilen, sıcak suda iki parmak (yaklaşık 2-3 cm) genişliğinde şekil verilen bir peynirdir. Üretimden sonra herhangi bir işlem yapılmadan yenilebildiği gibi her çeşit börek ve güveç yapımında ve tuzu alınmak suretiyle tatlı yapımında kullanılabilir. Kahramanmaraş'ta yaylacılığın olduğu kesimlerde yağ, peynir ve yoğurt yaz-kış beslenmenin ana öğeleridir.

Önceleri çiğ koyun veya keçi sütünden sadece yaz aylarında üretilen parmak peyniri günümüzde, inek/keçi/koyun sütlerinden veya bunların karışımından her mevsim üretilir. Şeklinde peynir hakkında bilgi verildi. Yapılan bu müracaat ile 14 tescilli ürünümüz olmuş oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER