ÖSYM’den maske kararı

Koronavirüs tehdidine karşı birçok ülke bu yapılacak olan etkinlikleri konserleri ve toplu merasimleri iptal ediyor. Bununla birlikte bu yıl Üniversite sınavına girecek öğrenciler için bu durumda ne karar alınacağı bilinmezken kısa süre önce ÖSYM’den sınavla ilgili bir karar geldi. ÖSYM’ nin aldığı karara göre Üniversite sınavına girecek öğrencilerin sınava maske takarak gelmelerine izin verildi.

ÖSYM’den maske kararı

ÖSYM milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni kararını açıkladı. Açıklanan karara göre üniversite sınavına girecek öğrencilerin sınava maske ile gelemsine izin verildi. Öte yandan sınavda görevli olacak öğretmenlerin ve polis ekiplerimin de görevlerine maske takarak devam edebileceklerini açıkladılar. Bununla birlikte yetkili mecralara bilgilendirme açıklaması verilirken ve sınav da görev alacak personellere bilgilendirme yapıldı.

Bunun yanı sıra 2020 Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı (YKS) için adayların sınav olacakları okula getireceği ve getiremeyeceği araç ve gereçler için de bazı yenilikler yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda sade alyansa izin veren ÖSYM bu yıl alyans da yasak getirdi. Ayrıca basit piercing ile sınavlara girmeye izin verilirken artık piercing içinde alyansa olduğu gibi kısıtlama getirildi. “Taşsız, metal top veya sivri uçlu olarak tanımlayarak bu standartlara da kısıtlama getirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER