Sürekli Koşanlar 4 Yaş Gençleşiyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonucunda maraton koşusuna katılmak için antreman yapanların damar yaşlarının 4 yaş gençleştiği ortaya çıktı.

Sürekli Koşanlar 4 Yaş Gençleşiyor

Yapılan araştırmanın sonucunu paylaşan Barts and University College’da çalışan bilim adamları 42 kilometre koşu yapanlar da önemli ölçüde sağlık faydalarının görüldüğü saptandı.

Londra Maratonu’na katılan 138 atleti incelemeye alan bilim insanları, elde edilen verileri açıkladı. Yapılan araştırmalar sonucunda damarlar da gençleşmesi olarak, daha elastiki hale geldikleri ifade edildi.

Londra’da yapılan bu araştırma neticesinde, sürekli olarak koşu sporları yapanların aynı zaman da kalp krizi ve inme riskinin de azaldığı kaydedildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere Kalp Vakfı’da yaptığı açıklama da koşu dışında rutin yürüyüşler ve egzersizlerin de faydalı olduğu ifade ediliyor.

Doktor Charlotte Manistryn ise yaptığı açıklama da, öncelik doktorlarla görüşmek olduğu ancak bu ve benzeri egzersizlerin birçok faydasının tespit edildiğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER