Virüs bitse de bu tehlike bitmiyor! Virüs salgınında sahte şafak tehlikesi herkesi korkutuyor

Koronavirüs tam atlatıldı sanılırken uzmanlardan dikkat çeken bir açıklama geldi. Uzmanlar virüs salgını atlatıldı diye sevinmeyin “sahte şafak” tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Virüs bitse de bu tehlike bitmiyor! Virüs salgınında sahte şafak tehlikesi herkesi korkutuyor

Koronavirüs tam atlatıldı sanırken vatandaşların bilinçsiz davranımında ikinci bir dalga söz konusu durumdayken yeni bir açıklama daha gündeme geldi. Uzmanlara göre eğer ikinci virüs salgını dalgası olmasa bile sahte şafak tehlikesinin olması ihtimalinin çok yüksek olduğunu açıkladılar. Uzmanların açıkladığı sahte şafak denilen tehlike virüsü atlatan kişilerin bir süre sonra virüs salgını belirtilerini göstererek tekrar virüse yakalanmasına deniliyor.

Geçtiğimiz aylarda yeni Güney Galler’de yaşayan 35 yaşında ki bir kadın virüse yakalandıktan sonra hastanede bir aydan biraz daha uzun bir süre tedavi gördükten sonra koronavirüsünü yenerek hastaneden taburcu oldu. 72 saat evinden duran ve artık karantina süresinin bittiğine dair belge bile alan 35 yaşında ki kadının bir süre sonra virüs belirtileri göstererek hastaneye kaldırılması sonucunda koronavirüs testinin tekrardan pozitif çıktığı gözlemlendi. Dünya genelinde buna benzer yüzlerce vakanın virüsü atlattıktan bir süre sonra tekrar virüs testinin pozitif çıktığı defalarca gözlemlendi.

Güney Kore'de yapılan bir çalışmaya göre, Kovid-19'u atlatan hastalara uygulanan nükleik asit testlerinin ölü virüs partiküllerini tespit ederek, enfekte olmayan kişileri hasta gibi gösterebileceği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER