Virüsten Daha Hızlı Yayılan Hastalık; Koronafobi

Tüm dünya koronavirüs’ü ile ilgileniyor ama şuanda virüsten daha hızlı yayılan bir hastalık var ve uzmanların bu virüsten daha hızlı yayılan koronofobi adı verilen hastalığa dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Virüsten Daha Hızlı Yayılan Hastalık; Koronafobi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından kaçmak için çoğu ülke sokağa çıkma yasağı gibi ciddi tedbirler alıp dünyayı kasıp kavuran bu virüs salgını en kısa sürede durdurmaya çalışıyor. Bu virüs salgının dünya genelinde fobisi de oluştu. Uzmanlar buna koronafobi adını verdiler ve uzmanların yaptığı açıklamalara göre virüsten daha hızlı yayıldığını iddia ettiler. Koronofobi adı verilen bu hastalık evden çıkmadığımız süreçte ve hastalığın bize de bulaşacak mı korkusuyla zihinsel ve ruhsal bozukluklara yol açan yeni bir fobi türüdür. Uzmanlar bu yeni tip bir fobi olan koronafobi’ye yakalanmamak için uzmanlar uyarıyor koronofobiye yakalanmamak için kaliteli zaman geçirin, paniklemeyin ve aşırıya kaçmayın diyerek uyarılarda bulundular. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Burcu Kök Kendirlioğlu koronofobiye yakalanmamak için düzenli ve sağlıklı beslenmenin gerektiğini ve aktif sağlıklı vakitler geçirilmesini istedi.

Koronafobi’nin belirtileri şu şekilde başlıyor; sevdiklerinizin ve kendi sağlığınıza endişe duymaya başlıyorsunuz, ardından endişe, uykusuzluk, günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirmek, yemek iştahının olmaması, yada aşırı yemek yeme isteği, konsantre olamama, alkol, sigara yada bazı uyuşturucu ilaçların kullanılmaya başlaması.

Koronafobiyi durdurmanın yolları ise bağımlılık yapıcı alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durmak, düzenli uyku saatleri programları uygulamak, ev içinde aerobik hareketler yapmak, sağlıklı beslenmek, sık sık aile üyeleri ile sohbet etmek ve görüntülü arkadaşlarla konuşmak, virüs ile ilgili konulardan konuşmamak, olumlu ve umutlu düşünceleri sürekli düşünün, nefes egzersizleri yapmak koronofobiye yakalanma ve kurtulma durumlarında ki en etkili aktiviteler olduğunu uzmanlar tarafından açıklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER