Google ve Apple ToTok’u Yasakladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kurulan ToTok isimli program Google ve Apple tarafından uygulamalardan çıkartıldı.

Google ve Apple ToTok’u Yasakladı

İddiaya göre casusluk için kullanıldığı düşünülen ToTok ABD’de 1 haftada en çok indirilen program oldu.

Çin tarafından kullanılan TikTok’a ismi benzeyen ancak farklı bir program olan ToTok, video konusunda oldukça kolay ve metin için de çok tercih edilen bir program olarak satılıyor.

New York Times gazetesi tarafından açıklanan iddiaya göre, WhatsApp’a benzeyen uygulama BAE tarafından casusluk arası olarak kullanılıyor.

GERİ DÖNECEĞİZ

ToTok ise komuoyuna yaptığı yazılı açıklama da Google ve Apple ile görüşmelerin sürdüğünü ve tekrar uygulamalar da olacaklarını açıkladı.

Uygulamalardan çıkartılmalarını ‘Teknik bir sorun’ olarak nitelendiren ToTok kısa sürede Google ve Apple’de tekrar olacaklarını belirtiyor.

New York Times Gazetesi ise ABD’li kaynaklarından edindiği bilgileri aktararak BAE’nin kullanıcılarının fotoğraflarına ve bilgilerine eriştiğini yazdı.

ToTok özellikle ABD, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde çok indiriliyor. Kısa sürede Asya ve Afrika bölgelerinde de kullanılmaya başlayan programı milyonlarca kişi indirdi.

Gazetenin haberine göre Abu Dabi merkezli istihbarat firması ile doğrudan bağlantılı. DarkMatter’in siber suçlar işlediği gerekçesiyle FBI tarafından soruşturuluyor.

Hatta DarkMatter şirketi eski ABD Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarını ve eski İsrail ajanlarını işe alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER