Bir Yandan Korona Bir Yandan Fabrika Atıkları Hayatımızı Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Kahramanmaraş’ın fabrika atıkları ile kirlenen Aksu Çayı Kahraramanmaraşlılar için tehlike oluşturmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının etkili olduğu şu günlerde bir yandan Aksu çayının kirliliğinden şikayetçi olan vatandaşlar oldukça tedirgin durumda.

Bir Yandan Korona Bir Yandan Fabrika Atıkları Hayatımızı Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Kahramanmaraş’ta yıllardır çözülemeyen bir çevre felaketi haline gelen Aksu Çayı sorunu git gide büyük bir ekolojik felaket haline geliyor. Etrafında ki fabrikaların adeta atık sahası haline Aksu Çayı, daha önce bir çok kez gündeme gelse de konu ile ilgili geçerli bir çözüm hala geliştirilebilmiş değil. Geçtiğimiz zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu sorunun çözüleceğini duyursa da hala konu ile ilgili bir çalışma gerçekleştirilmiş değil. Ve bu süreçte Aksu Çayının kirliliği de giderek artıyor.

CHP Kahramanmaraş Millet Vekil Ali Öztunç Aksu Çayı problemi ile ilgili olarak ortaya çıkan Sır Barajında ki görüntüleri değerlendirip, çok mücadele ettiğini, çok çağrı yaptığını ancak ne Kahramanmaraş Belediyesinin ne de ilgili bakanlık olan Çevre Bakanlığının duyarlılık göstermediğini belirtti. Bu konunun suçlularının Fabrikalar kadar bu duruma duyarsız kalan kamu görevlileri olduğunu dikkat çeken Öztunç, kendisinin suç duyurusunda bulunmaktan başka çaresinin kalmadığını belirterek bu konu ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Öztunç: " Fabrikalar kadar kamu görevlilerinin ve siyasilerinde sorumlukları var!"

Öztunç’un da değindiği gibi bu sorunun çözülmemesinde fabrikalar kadar kamu görevlilerinin ve siyasilerinde sorumluklarını yerine getirmemesinin rolü büyük. Bu problem için ortaya bir kısır döngü çıkmış durumda fabrika sahipleri olan iş dünyası bu konuda çözümü siyasilerden bekliyor. Siyasilerde iş dünyasının oluşturduğu istihdam ve ekonomik katkısı nedeni ile oluşan çevre kirliliğine sessiz kalıyor. Bu döngü yüzünden de konu bir türlü çözüme kavuşamıyor. Maalesef ki konu ile ilgili yeterli duyarlılığı gösterip mücadele edecek bir yetkili de ortada gözükmüyor.

Vatandaş bu konu ile ilgili şikayetlerine sessiz kalınmasına tepki gösteriyor. Gerek sosyal mecralarda gerek yapılan röportajlarda bu konu sık sık dile getiriliyor. Yapılan röportajlarda Aksu Çayı bölgesinde yaşayan bir vatandaş: ‘’ Benim evimin önü neden diğer insanların evinin önü gibi temiz değil benim onlardan farkım ne? ‘’ diye sorarak konuya tepkisini dile getiriyor. Bir diğer şikayet ise bölgede hayvanı olan vatandaşlardan. Hayvanlarının çaydan su içip öldüklerini ve bundan duydukları üzüntüyü ifade ediyorlar. Bölgede hali hazırda tarımsal faaliyetlere devam eden çiftçilerde durumdan oldukça şikayetçi.

Suyun bölgeye verdiği zarar ortada. Geçmişte insanların piknik yaptığı, su kenarında ailesiyle oturduğu, tarımın yapıldığı bölge şimdi kokudan geçilmez, tarım alanlarına zarar veren, hayvanları katleden bir bölgeye döndü ve büyük bir çevresel sorun ortaya çıktı. Bu çevre sorununa hatta felaketine karşı bir an önce bir çözüm getirilmez, bölgede ki fabrikalara gerekli yaptırımlar yapılmaz, ekolojik denge bu şekilde tahrip edilmeye devam eder ve en tehlikelisi yetkililerin belirli çıkar dengeleri adına konuya sessiz kalması devam ederse tarımın doğanın çevrenin önemini bir kez daha gördüğümüz şu günlerde bu durumun cezasını çok açıktır ki yakın gelecekte hep birlikte çekeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 15:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okuryazar
Okuryazar - 2 yıl Önce

Berbat bi durum resmen doğa katliamı yazık günah ya fabrikacılardan tiskiniyorum TİS-Kİ-Nİ-YO-RUM(tiksiniyorum)

SIRADAKİ HABER