Dünya’da ‘Afrika Domuz Vebası’ Korkusu

Afrika’da geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ‘Afrika Domuz Vebası’ hastalığı özellikle Avrupa ülkeleri ve Çin’de korkuya sebep oluyor.

Dünya’da ‘Afrika Domuz Vebası’ Korkusu

Almanya hükümeti ise yaptığı açıklama da domuz hastalığının Polonya’da görülmesinden duyulan endişe dile getirildi.

Polonya’da yaban domuzların ortaya çıkan hastalığın, sınırı aşarak Almanya’ya sıçrama olasılığına karşı yetkililer önlem almaya başladığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre, Polonya’da ‘Afrika Domuz Vebası’ hastalığının ASF 55 salgını ürettiği açıklandı.

Yapılan açıklama da Avrupa’nın en büyük domuz tedarikçisi olan Almanya’ya bunun yansımasının olası ve yakın olduğu belirtilirken, hastalıklı yaban domuzlarının Almanya sınırına 30 kilometreye kadar yaklaştığı aktarıldı.

DSÖ tarafından yapılan açıklamaya göre bu hastalığın insanları etkilemediğini ancak Afrika’da başlayarak Çin’e kadar ulaşmasından dolayı milyonlarca domuzun itlaf edildiği kaydedildi.

Domuz üretimi yapan çiftçileri özellikle etkileyen hastalık nedeniyle Asya ve Çin bölgelerinde ihracat yasaklandı.

Şuana kadar Polonya’da da görülen hastalık domuz ihracatını bitme noktasına getirebilir. Almanya ise devlet tarafından alınan tedbirler neticesinde hastalığın ülkeye girmediğini ancak bundan tam emin olamadıklarını belirtiyor.

Alman hükümetinin en büyük korkusu ise Asya ve Çin pazarına sunulan domuz ihracatı. Bu alanda çok büyük gelirler elde eden Almanya, olası hastalık nedeniyle milyonlarca domuzu kaybedebilir ve ihracatı durabilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2020, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER